Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Kursstart vecka 36
Nedan hittar ni en översikt över höstterminens kurser, vill ni veta mer om respektive kurs och ämne så hittar ni det under åldersindelningar och kursbeskrivningar högst upp på sidan.

Kursstart vecka 36

De grupper som är markerade i FET text kommer att dansa i höstföreställningen  "TRICK OR TREAT"
Mer info hittar ni inom kort under fliken föreställningar

Anmälan för höstterminen 2019 är nu stängd, har du frågor så kontakta info@umeadansskola.se




Kurser för barn 2-6 år
 Ämne Ålder Dag Tid Lärare
 Pyttedans 2-3 år Lördag 10.00-10-30 Lisa-Marie & Josefine
 Pyttedans 3-4 år Lördag 10.40-11.10 Lisa-Marie & Josefine
 Pyttedans 2-4 år Söndag 14.30-15.00 Livia 
 Barndans 4-5 år Tisdag 17.15-18.00 Alice
 Barndans 4-5 år Tisdag 17.15-18.00 Lisa-Marie
 Barndans 4-5 år Lördag 10.00-10.45 Livia
 Barndans 4-5 år Söndag 13.30-14.15 Suvi-Sisko
 Dansmix 5-6 år Måndag  17.45-18.30 Suvi-Sisko
 Dansmix 5-6 år Tisdag 18.05-18.50 Lisa-Marie
 Dansmix 5-6 år Onsdag 17.10-17.55 Alice
 Dansmix 5-6 år Lördag 10.55-11.40 Livia
 Dansmix 5-6 år Söndag 14.20-15.05 Suvi-Sisko
Kurser för barn 7-12 år
 Ämne Nivå Ålder Dag Tid Lärare
 Dancehall N 7-9 år Lördag 13.05-14.05 Alice
 Dancehall F 7-9 år Torsdag 17.55-18.55 Emelie
 Dancehall N 10-12 år Lördag 12.00-13.00 Alice
 Dancehall F 10-12 år Måndag 18.40-19.40 Emelie
 Dancehall F2 10-12 år Måndag 17.35-18.35 Emelie
 Dansmix  7-9 år Tisdag 17.35-18.35 Livia
 Dansmix  7-9 år Söndag 10.00-11.00 Ebba
 Hiphop N 7-9 år Torsdag 17.55-18.55 Ebba
 Hiphop F 7-9 år Söndag 12.10-13.10 Ebba
 Hiphop N 10-12 år Tisdag 18.40-19.40 Aurora
 Kortkurs Jazz Ö 7-9 år Lördag 14.10-15.10 Alice
 Streetjazz Ö 10-12 år Söndag 11.05-12.05 Ebba
Kompani klasser
Grupp Nivå Ålder Dag Tid Lärare
 Urban Dancers F2 10 år+ Onsdag 18.00-19.00 Alpha 
    Söndag 13.15-14.15 Ebba  
 So Special Next Generation M/A 14 år+ Onsdag 18.00-19.00 Johanna
    Torsdag 17.40-18.55 Amanda  
 Partition Dance Crew M/A 16 år+ Tisdag 20.00-21.30 Suvi-Sisko  
    Torsdag 16.20-17.50 Emelie  
Kurser för ungdomar 13-15 år
 Ämne Nivå Ålder Dag Tid Lärare
 Dancehall N 13-15 år Måndag 16.30-17.30 Emelie
 Dancehall F 13-15 år Torsdag 19.00-20.00 Amanda
 Dancehall Queenstyle F 13-15 år Söndag 17.15-18.15 Emelie
 Lyrical Jazz F 13-15 år Måndag 16.00-17.30 Suvi-Sisko
 Commercial Ö 13-15 år Tisdag 16.30-17.30 Suvi-Sisko
 Kortkurs Hiphop F 13-15 år Torsdag 16.30-17.30 Ebba
 Latin Beats F 14 år+ Söndag 18.20-19.50 Emelie
 Afrobeat F 14 år+ Lördag 14.00-15.30 Alpha
 Kortkurs Afrobeat F 14 år+ Onsdag 16.55-17.55 Alpha
      
Kurser för ungdomar & vuxna
 Ämne Nivå Ålder Dag Tid Lärare
 Afrobeat F 14 år+ Lördag 14.00-15.30 Alpha
 Kortkurs Afrobeat F 14 år+ Onsdag 16.55-17.55 Alpha
 Latin Beats F  14 år+ Söndag 18.20-19.50 Emelie
 HipHop Fusion
(studenter 50% rabatt)
 Ö 16 år+ Tisdag 19.45-20.45 Aurora
 Contemporary Ö 16 år+ Måndag 20.15-21.15 Suvi-Sisko
 Lyrisk Balett Ö 16 år+ Tisdag 18.55-19.55 Suvi-Sisko
 Lyrical Jazz F2 16 år+ Måndag 18.40-20.10 Suvi-Sisko
 Hiphop N 16 år+ Tisdag 19.45-21.15 Aurora
 Dancehall N 16 år+ Torsdag 20.05-21.20 Emelie
 Dancehall  F 16 år+ Torsdag 20.05-21.20 Amanda
 Dancehall Queenstyle F 16 år+ Måndag 19.45-21.15 Emelie
 Dancehall N 30 år+ Onsdag 19.05-20.05 Johanna
 Dancehall F 30 år+ Onsdag 20.10-21.25 Johanna